Nasze stadiony na EURO 2016

The logo for the UEFA Euro 2016 championships is seen at the Palais des Congres in Paris on December 12, 2015, ahead of the draw for the Euro 2016 finals. Paris hosts the draw for the Euro 2016 finals on December 12 evening, with less than six months now to go before the start of the first 24-team tournament in the competition's history. The coaches of the competing nations will be in attendance in the French capital to find out who their sides will come up against in the group stage of the European Championship, which kicks off on June 10, and what their route to the final might be. AFP PHOTO / LIONEL BONAVENTURE / AFP / LIONEL BONAVENTURE (Photo credit should read LIONEL BONAVENTURE/AFP/Getty Images)

Nadeszła długo wyczekiwana chwila. Przedstawiamy stadiony EURO 2016 podczas, którego zagra Polska reprezentacja. Zgodnie z terminarzem zaczynamy od Nicei.

Allianz Riviera

Budowa nowego stadionu była długo wyczekiwana przed ogłoszeniem decyzji o EURO 2016. Jednak ten turniej przyśpieszył tylko prace nad nowym obiektem. Warto podkreślić ekspresowe tempo budowy. Stadion był gotowy już po 2 latach od rozpoczęcie budowy. Debiut miał miejsce we wrześniu 2013 roku. Na co dzień na tym obiekcie występuje OGC NICE.

Stade de Nice  (turniejowa nazwa stadionu) znajduje się  w dzielnicy Saint-Isidore nad rzeką Var. Niedaleko drogi ekspresowej A8. Ma ponad 35 tysięcy miejsc siedzących. Ma uchodzić za jeden z najbardziej ekologicznych na świecie. Energie wytwarzają panele słoneczne a ogrzewanie stadionu zapewni instalacja geotermalna. Deszczówka jaka będzie zbierała się na dachu także zostanie spożytkowana w późniejszym okresie. Co ciekawe nie na Stade de France czy w wielkich pałacach a właśnie tu na Lazurowym wybrzeżu mieści się Narodowe Muzeum Sportu Francji. Przeniesiono je z Paryża. Jeszcze wcześniej mieściło się czasowo w Monako.

Jak każdy stadion w tych czasach organizuje wiele wydarzeń. Koncerty, kongresy czy zawody w innych dyscyplinach sportowych. Nas jednak tradycyjnie najbardziej interesuje zwiedzanie obiektu. Wycieczka nazywają się ALIANZ RIVEIRA TOURS. Odbywają się w każdą środę i niedzielę. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne lub w grupach 20- osobowych. Możemy także zamówić zwiedzanie w języku angielskim. Można rezerwować wycieczki internetowo. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 1h. Koszt takiej wycieczki to ok.10€ za os. dorosłą, 8 € studenci, dzieci (5-18 lat) 8€. Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych.

facebook/OGC Nice
facebook/OGC Nice
facebook/OGC Nice

Stade de France

Stadion ten zna chyba każdy kto interesuje się futbolem. Jeden z największych stadionów w Europie. Wciąż wysoko oceniany przez UEFA.  W 1992 roku kiedy Francja dostała prawo organizacji MŚ w 98′ stało się jasne, że trzeba zbudować obiekt na miarę wielkiego finału, wielkiego wydarzenia. Wybór padł na podparyskie Saint Denis. Inauguracja obiektu miała miejsce w 1998 roku, kilka miesięcy przed mundialem. Z Paryża najlepiej dojechać pociągiem podmiejskim.

Stadion ma pojemność 81 ooo miejsc. Dolne trybuny są   ruchome. Podczas wydarzeń lekkoatletycznych ta część trybun jest wsuwana do środka tak by zrobić miejsce na bieżnię. Wtedy pojemność stadionu zmniejsza się o ok. 6 tys.Jak na lata 90-te były to rozwiązania bardzo innowacyjne. Stadion gościł wiele ważnych imprez sportowych. Na co dzień jest stadionem narodowym dla piłkarskich reprezentacji a także dla rugbystów. Miały tu miejsce finały Ligi Mistrzów i MŚ w lekkiej atletyce.

Do tej pory przeprowadzono na nim tylko jedną modernizację – w 2007 r. instalując nowe telebimy. Będzie to jedyny obiekt podczas turnieju bez większego remontu.

STADE DE FRANCE TOURS
Zwiedzanie możliwe indywidualnie lub w grupach. Wszystko z przewodnikiem. Koszt to 15€ dorośli, 12€ studenci, dzieci (5-18 lat) 8€. Specjalna oferta dla osób posiadających kartę turysty Saint Denis. W cenie karty jest zwiedzanie Stade de France. Można rezerwować wycieczki internetowo. Należy się śpieszyć bo ze względu na EURO stadion dla turystów jest otwarty tylko do 13 maja!

UEFA.COM

 

STADE  VELODROME

Obiekt położony na południu miasta, niespełna 4 kilometry od centrum, nieopodal rzeki Huveaune. Jego historia sięga roku 1937. Nazwa stadionu nie jest przypadkowa – piłkarską murawę do połowy lat 80. otaczał betonowy welodrom,  Oprócz piłki nożnej na stdionie do tej pory odbywały się przeróżne wydażenia sportowe. Od piłki nożnej, przez lekkoatletykę, boks na tenisie kończąc.

Przy okazji każdej imprezy sportowej włodarze klubu i miasta dochodzili do wniosku, że czym prędzej trzeba zacząć przebudowę stadionu. Głównym powodem była brak dachu nad wszystkimi trybunami. Na modernizację zdecydowano się dopiero w 2011 roku. W ramach inwestycji, której wartej ok. 267 mln euro, pojemność trybun zwiększono do 67 tysięcy no i zainstalowano upragniony dach. Tak jak na stadionie Lecha w Poznaniu każda z trybun ma swojego patrona. Sportowców Jaena Bouina i  Gustave’a Ganaya),  zasłużonych dla miasta i klubu żyjącego w XVIII wieku Chevaliera Rozego oraz jednego z fanów fana OM, Patrice’a „Depe” De Perettiego.  Dziś oglądając go z zewnątrz przy pełnej iluminacj to jeden z bardziej imponujących obiektów we Francji.

Zwiedzanie tylko poprzez zapisy internetowe. booking@marseille-tourisme.com Wycieczki grupowe, koszt to ok. 13€/os. Czas zwiedzania to ok. 75 min.