Ernst Happel w Wiedniu

Ostatnio odwiedziliśmy Wiedeń. Miasto piękne. Jest co zwiedzać i gdzie pospacerować. Szkoda, że nie tyczy się to stadionów :( Przynajmniej na razie. Dopóki nie oddadzą do użytku nowego stadionu Rapidu Wiedeń. A to ma nastąpić już w lipcu a 16 dnia miesiąca na inaugurację przyjedzie Chelsea Londyn.

Teraz wykupując wycieczkę objazdową po mieście możemy co prawda obejrzeć Stadion Narodowy im. Ernsta Happela ale bardzo pobieżnie. Z zewnątrz i główną trybunę.  Przy wykupie wycieczki trzeba zwrócić uwagę na trasę niebieską i czerwoną gdzie właśnie jednym z punktów jest stadion.

Do Austrii wybrałem się w weekend majowy. U nich też się świętuje, może nie tyle co u nas ale też mają trochę wolnego. Na Prater miałem najbliżej więc spróbowałem odwiedzić narodową dumę Wiednia. W tym czasie odbywało się coś w rodzaju dnia sportu. Mnóstwo dzieci i młodzieży. Spaceruje dookoła stadionu i idę za tłumem. W tym czasie oglądam fasadę stadionu na której wywieszone są tabliczki ze wszystkimi reprezentacjami jakie zagrały na stadionie do czasu EURO 2008 kiedy to na tym obiekcie rozegrano finał.

Spytałem jednej z organizatorek tego pikniku czy mogę obejrzeć stadion od środka. Powiedziała, że oczywiście, tylko bym nie wchodził na murawę i… był cicho :0 Krzyczeć nie zamierzałem więc wchodzę tunelem tuz obok samochodów w garażu i wychodzę na koronę stadionu. Wewnątrz obiekt robi wrażenie. I ta niebieska bieżnia. Dzięki, której mogą być tam rozgrywane zawody lekkoatletyczne. Wszędzie czysto, wszystko zadbane.  Po II Wojnie Światowej obiekt był kilkakrotnie przebudowywany. Raz zwiększano a raz zmniejszano jego pojemność. Jego pojemność to 50 865 miejsc. Tylko! A jest wpisany na listę UEFA ELITE. Dzięki czemu mogą tu być rozgrywane najważniejsze piłkarskie mecze. Cztery razy rozgrywano tu finał Pucharu Europy (dziś. Liga Mistrzów) i Finał Mistrzostw Europy. W 1992 roku nadano mu imię Ernsta Happela, wybitnego Bramkarza Rapidu Wiedeń i Reprezentacji Austrii. Na krzesełkach na jednej z trybun ułożony jest napis „WIEN” (Wiedeń). Obecnie służy on reprezentacji Austrii a także w Europejskich pucharach Rapidowi i  Austrii Wiedeń. Tuż obok głównego stadionu jest 11 boisk treningowych.

Na stadion najlepiej jest dojechać metrem linii U2 i wysiąść na stacji STADION. Już ze stacji widać dach stadionu. Ewentualnie możemy także przespacerować się przez cały Park na Praterze od głównego wejścia. Pamiętajmy jednak, że to około 2,5 km!